Dlaczego poker nie jest grą hazardową?

Przeświadczenie, że poker to gra hazardowa jest bardzo powszechne w społeczeństwie. Doszło nawet do tego, że ta gra została prawnie zakazana w naszym kraju. Czy faktycznie jest się czego obawiać i zakaz jest słuszny?

Zacznijmy od definicji hazardu i gry hazardowej

Gra hazardowa to taka, w której o wygranej w większym lub w mniejszym stopniu decyduje przypadek. Z pewnością można więc przyznać miano gry hazardowej np. ruletce, w której czynnik szczęścia jest znaczący. Jednakże w pokerze czynnik szczęścia istnieje, lecz jest znikomy, a niektórzy twierdzą, że nawet bliski lub równy zeru.

Ale jak to możliwe, skoro poker to gra w karty, więc większość powinna zależeć od szczęścia? Na takie pytanie odpowiemy, że brydż sportowy to także gra karciana, a czynnik szczęścia jest w nim absolutnie zerowy. Więc jak to możliwe? Analogia brydża nie byłaby dobra w odniesieniu do szczęścia w pokerze, dlatego pominiemy ją a zajmiemy się samym pokerem.

poker

Zakładamy, że każdy, kto czyta ten artykuł zna mniej więcej zasady gry w pokera, inaczej nie powinien się wypowiadać na temat czynnika szczęścia w umiejętności w tej grze. Zacznijmy od tego: jak to się dzieje, że w turniejach pokerowych od dziesięcioleci widzimy często te same twarze? Szczęście całe życie czy może jednak umiejętności? Otóż poker jest bardzo specyficzną grą, grą psychiki i intelektu bardziej niż kart. Oczywiście najsilniejszy układ zawsze wygra przy okazaniu kart, ale rzadko do tego dochodzi na wysokim poziomie. Poker opiera swoją mechanikę na analizie zachowań przeciwnika, liczeniu szans, wnioskowaniu jakie przeciwnik może mieć karty i rozważaniu kiedy spasować, czyli opuścić rozdanie.

Nie tylko same karty mają znaczenie

gra w pokeraCzęsto zdarza się, że gracz z najlepszym układem mimo wszystko przegrywa z graczem z kartami o wiele gorszymi! Czyli gracz, który miał duże szczęście otrzymać bardzo mocne karty przegrywa z osobą, która miała pecha i dostała akurat słabe. To możliwe dzięki grze psychologii i najmocniejszym zagraniu w pokerze, czyli blefie. To ono wraz z możliwością pasowania tworzą z tej gry unikatową. Można spasować kiedy się chce i poczekać na lepsze karty, lub stawiać dużo ze słabymi licząc, że przeciwnik z mocnymi spasuje i to my wygramy. Poker otwiera niezliczone zagrania i możliwości jakich nie dała żadna inna gra. “Przy pokerze człowiek odsłania swoją prawdziwą twarz”.

Zdarzają się sytuacje prawdziwego pecha, jak na przykład: gracz A ma bardzo mocny układ i włożył w rozdanie całe swoje pieniądze, a gracz B ma bardzo słaby, ale z jakiś nieważnych teraz powodów decyduje się zagrać i również wkłada pieniądze. Załóżmy, że gracz A ma szansę zwycięstwa bliską 99% i tylko jedna karta w talii spowoduje, że to gracz B jednak wygra. I wtedy właśnie ta karta pojawia się na stole sprawiając, że gracz B zgarnia całe pieniądze, zostawiając gracza A z niczym, mimo, że to A był cały czas na wygranej pozycji. Taka sytuacja to bad beat. I w takich momentach pokerzyści lubią przywoływać pecha, starając się ujawnić, że poker to jednoznacznie gra szczęścia, przynajmniej w jakimś stopniu. Jednakże każdy ma tyle samo szczęścia. Z rachunku prawdopodobieństwa każdy ma równe szanse, nikt nie ma więcej szczęścia niż inni. Nikt nie dostaje częściej mocnych kart niż inni gracze.

Dobre decyzje w pokerze oznaczają zarobek

Jak mawia się przy pokerowym stole: “W długim okresie podejmując dobre decyzje zawsze będziemy zarabiać”. I ta zasada stoi murem za pokerem. Mimo, że czasem przegramy, chociaż mieliśmy wygrać to inni też kiedyś trafią na taką sytuację. Powtórzymy: każdy ma tyle samo szczęścia. Ale żeby ktoś nie powiedział: “Ale w ruletce przecież też każdy ma tyle samo szczęścia!” To nie są takie same sytuacje. W ruletce gramy z kasynem a w pokera z ludźmi. Nie ma systemu, który wylicza nam czy wygraliśmy, to nasze decyzje o tym decydują. Może zwiększać swoje szanse dobrymi zagraniami i analizą zachowań przeciwnika. To atut pokera.

Odrobina szczęścia w grze w pokera jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a pech możemy skutecznie eliminować możliwością pasowania rozdania. Do tego dołączymy analizę psychologii przeciwników, tego jak grają przy jakich kartach w ręce lub na stole i mamy inteligentną i wymagającą wielkiego skupienia i kontroli grę, której niektórzy poświęcili życie.